Žaliųjų smidrų auginimas

Trumpos paruošimo ir sodinimo instrukcijos

Paruošimas

Žaliesiems smidrams auginti tinka visi žemės ūkio paskirties plotai, jei jie yra geros kultūrinės būklės. Vietovės linkusios užmirkti, per šaltos vietos arba vietovės, kurioms gresia vėlyvos šalnos yra netinkamos smidrų auginimui. Dirva turi būti tokia į kuria būtų lengva įsišaknyti ir be piktžolių šakniavaisių. Dirvožemio analizė iki 60 cm gylio suteikia informacijos apie maistinių medžiagų padėtį. Vertės, kurių reikia siekti, rasite lentelėje.

Maistinės medžiagosMinimali pageidaujama vertėLengvi dirvožemiaiSunkūs dirvožemiai
P2O515 mg/100 g15 mg/100 g25 mg/100 g
K2O12 mg/100 g15 mg/100 g20 mg/100 g
MgO3 mg/100 g5 mg/100 g8 mg/100 g
Boro0,6 mg/1000 g0,8 mg/1000 g1 mg/1000 g
Vario3 mg/1000 g4 mg/1000 g5 mg/1000 g
Humuso1 %3 %4 %
pH-lygis5,55,86,5

Jei minimalios vertės nepasiekiamos, reikia bent vienerių metų prieškultūrai su atitinkamu mineraliniu tręšimu. Žemesnis nei 5,4 pH yra priešiškas šparagams. Du kartus lauke pasodintos garstyčių ir ridikėlių rūšys duoda didelį kiekį organinių medžiagų. Mėšlas prieškultūrai (20-40 t/ha) sudaro geriausias sąlygas. Gerai įsišaknijusio dirvožemio gylis turi įtakos daigų gyvavimo trukmei ir kokybei. Podirvio sutankinimas turi būti pašalintas. Galima naudoti šiuos įrankius: 90 cm gylio frezą, 60 – 70 cm gylio kultivatorių, 50 cm plūgą su požeminiu kabliu ir įprastą plūgą.

Šparagų sodinukų priežiūra

  • Sukraukite padėklus su sodinukais iškart po pristatymo į vietą, kur nėra saulės ir vėjo. Jei yra galimybė sodinukus laikykite vėsioje patalpoje. Tai apsaugo nuo nepageidaujamo karščio atsiradimo sodinukuose.
  • Užkirskite kelią dehidratacijai. Laikykite sodinukus apsaugotus nuo vėjo ir skersvėjų. Laistykite augalus tik tuo atveju, jei jie bus pasodinti per kelias valandas.
  • Optimalus laikymas yra šaltoje patalpoje. Trumpam laikymui (nuo 3 iki 5 dienų) tinka 4–10 laipsnių temperatūra, ilgesniam laikymui (daugiau nei savaitę) rekomenduojama 3–5 laipsnių temperatūra.
  • Paprastai sodinukai pristatomi jau dezinfekuoti. Augalų dezinfekcija apsaugo juos nuo pelėsio atsiradimo, tačiau tai nėra būtina.
  • Sudėkite sodinukus į paruoštas sodinimui lysves ir užberkite apie 10 cm žeme. Jei sodinukai iš karto po pasodinimo užberiami daugiau nei 10 cm dirvožemiu, tai gali lemti augimo sulėtėjimą, ypač esant šaltiems ir drėgniems orams.
  • Laistymas po sodinukų pasodinimo padeda augalams sparčiau vystytis ir išdygti.

Sodinimas

Kai dirva pradeda sušilti ir pakankamai išdžiūvusi, sodinama ankstyvą pavasarį rankomis (10-20 žmonių 1 hektarui per 1 dieną) arba su mašina (4 žmonės po 1 hektarą per dieną). Sodinimo tranšėjos kruopščiai pažymėtos. Šparagus reikia sodinti maždaug 20-30 cm gylyje. Sodinant giliau, atitolinamas pumpurų atsiradimas, taigi ir derliaus nuėmimo pradžia. Šaknys vėduokliškai išskleidžiamos tranšėjos dugne ir tuoj pat užpilamos 10 cm žeme. Atstumas tarp eilių priklauso nuo eksploatavimo sąlygų (traktoriaus vėžės), bet turėtų būti maždaug 1,60–1,80 m. Sodinimo atstumas eilėje yra nuo 20 iki 35 cm. Sodinimo plotis priklauso nuo derliaus reikalavimų: didėjant augalų tankumui, augalų stiebų kalibras mažėja. 1,80 m x 0,25 m sodinimo atstumui su 10 % lauko gale paliktu laisvu plotu rekomenduojama apie 20 000 augalų hektare. Profesionalūs augintojai dažniausiai augina Gijnlim arba Aspalim, kitos veislės yra: Portlim, Frühlim arba Xenolim. Augalai turi būti sveiki ir gerai surūšiuoti:

  • A klasės daigo svoris apie 70 g ir daugiau

Dirva sodinimui ruošiama iš rudens. Išnaikinamos daugiametės piktžolės, giliai suariama. Tinkamiausia neutrali (pH 6 -7), gana puri, vandeniui laidi, tačiau neužmirkstanti humusinga priesmėlio dirva. Vagos paruošiamos apie 20-30 cm gylio, užpildomos organika ar perpuvusiu mėšlu (nėra privaloma).  Sodinukai guldomi į paruoštas vagas viena kryptimi, kuo plačiau išdėstant šaknis, pagrindiniu pumpuru į viršų. Derlius imamas antrais metais apie 4 savaites. Trečiais, ketvirtais ir vėlesniais metais derlius imamas visą 6-8 savaičių sezoną. Vėliau reikia leisti augalams laisvai augti, kad ateinančiais metais vėl sulauktume gero derliaus.

Smidrų ūgliai pjaunami 15 – 22 cm ilgio, kol viršūnė dar neprasiskleidusi. Pjaunami kiekvieną dieną. Esant karštoms dienoms, kada augimo greitis padidėjęs, gali tekti pjauti ir du kartus. Ūgliai pjaunami specialiu aštriu peiliu ties žemės paviršiumi arba šiek tiek giliau. Pjaunama atsargiai, nepažeidžiant kitų ūglių ir šaknų. Nupjautus smidrų daigus reikia nuplauti, ir atvėsinti. Rekomenduojama suvalgyti šviežius, nors, šaldytuve gali išsilaikyti iki dviejų savaičių.

Vasarą smidrai užauga aukšti, mažiausiai 1 metro aukščio. Stiebai ploni, ažūrinėmis šakelėmis. Vėlų rudenį, kaip stiebai nugelsta, suaugę smidrai nupjaunami ir pašalinami iš lauko.

Derliaus nuėmimas

Normalus derlius trunka apie 50 dienų. Daug šiltų orų derliaus nuėmimo metu atneša didelį derlių ir sutrumpina derliaus nuėmimo laiką. Apie birželio vidurį derliaus nuėmimas baigiamas.

A klasės daigų derliaus nuėmimas pagal metus:

  • 1 metai (sodinimo metai) – derlius neimamas
  • 2 metai – derliaus nuėmimas apie 30 dienų
  • 3 metai – derliaus nuėmimas apie 50 dienų
  • 4 metai – derliaus nuėmimas apie 50 dienų
  • 5 metai – derliaus nuėmimas apie 50 dienų
  • 6 metai – derliaus nuėmimas apie 50 dienų
  • 7 metai – derliaus nuėmimas apie 50 dienų
  • 8 metai – derliaus nuėmimas apie 50 dienų
Pirkinių krepšelis